Here are the vote tallies for candidates on the Nov. 5 ballot in Bradford County who faced no ballot opposition in their quest for municipal offices or school board seats. These tallies are unofficial, as they do not include provisional ballots or, in some cases, votes that were cast using an absentee ballot. An (R) denotes someone who ran on the Republican ticket; a (D), someone who ran on the Democratic ticket.

Races for Municipal Offices:

ALBA BOROUGH:

Mayor (4-year term, elect one):

Dale G. Palmer (R) 29

Councilman (4-year term, elect four):

Thomas A. Hojnowski (R) 27

Carol A. Bastion (R) 29

Stephen V. Bastion (D) 20

Councilman (2-year term, elect one):

Marvin Woodward (R) 25

Auditor (6-year term, elect one):

Sidney L. Matson (R) 30

No candidate was on the ballot for a 4-year tax collector position

ALBANY TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Charles W. Keeney (R) 101

Tax Collector (4-year term; elect one):

Susan L. Milks (R) 106

Auditor (6-year term, elect one):

Tina Kellogg (R) 103

No candidate was on the ballot for a two-year auditor position

ARMENIA TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Wayne E. Morgan (R) 32

Supervisor (2-year term, elect one):

Steven S. Harris (R) 63

No candidate was on the ballot a 4-year tax collector position and 4-year and 6-year auditor positions

ASYLUM TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Francis X. Madden (R) 111

Tax Collector (4-year term, elect one):

Billie Jo Tuttle (R) 120

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position

ATHENS BOROUGH:

Mayor (4-year term, elect one):

George C. Whyte (D) 204

Councilman (4-year term, elect three):

William Cotton (R) 181

Raymond P. Stackhouse (R) 166

Sharon Sporn (D) 172

Tax Collector (4-year term, elect one):

Mary Morley (R) 213

ATHENS TOWNSHIP:

Auditor (6-year term, elect one):

William N. Morris (R) 503

Tax Collector (4-year term, elect one):

Ginger Kinner (R) 589

BURLINGTON BOROUGH:

Mayor (4-year term, elect one):

Lawrence T. Sherman (D) 22

Councilman (4-year term, elect two):

John M. Butts (R) 12

Jay Sanabria (D) 28

No candidate was on the ballot for a 4-year tax collector position and 2-year, 4-year and 6-year auditor positions

BURLINGTON TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Lamarr Alexander (R) 88

Tax Collector (4-year term, elect one):

Joan W. Shrimp (R) 136

No candidate was on the ballot for 4-year and 6-year auditor positions

WEST BURLINGTON

TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Charles C. Woodward, Jr. (R) 75

Tax Collector (4-year term, elect one):

Charlotte Morse (R) 77

Auditor (6-year term, elect one):

Denise Slingerland (R) 71

CANTON BOROUGH:

Tax Collector (4-year term, elect one):

Gary Gleckner (R) 295

CANTON TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Mark J. McMurray (R) 177

Tax Collector (4-year term, elect one):

Michele L. Deeghan (R) 180

No candidate was on the ballot for 2-year and 6-year auditor positions

COLUMBIA TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

William Eick (R) 117

Tax Collector (4-year term, elect one):

Kathleen Staudt (R) 127

No candidate was on the ballot for 4-year and 6-year auditor positions

FRANKLIN TOWNSHIP:

Auditor (6-year term, elect one):

Dana L. McNeal (R) 82

Auditor (2-year term, elect one):

Irene Filer (D) 75

Tax Collector (4-year term, elect one):

Kay H. McNeal (R) 89

GRANVILLE TOWNSHIP:

Supervisor (2-year term, elect one):

Henry W. Saxton (R) 103

Auditor (6-year term, elect one):

Eileen Deutschle (R) 106

Auditor (4-year term, elect one):

Richard S. Wilson (R) 105

Tax Collector (4-year term, elect one):

Barbara Morgan (R) 116

HERRICK TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Glenn R. Camp, Jr. (R) 117

Tax Collector (4-year term, elect one):

Lynn M. Jennings (R) 119

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position

LERAYSVILLE BOROUGH:

Mayor (4-year term, elect one):

Chris M. Young (R) 44

Councilman (4-year term, elect three):

Lee C. Bechtel (R) 41

Jeffrey A. Olmstead (R) 35

Councilman (2-year term, elect one):

Traci N. Johnson (R) 42

Tax Collector (4-year term, elect one):

Sandra K. Merritt (R) 41

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position

LEROY TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Jason C. Krise (R) 94

Tax Collector (4-year term, elect one):

Helen Petty (R) 96

No candidate was on the ballot for a 2-year supervisor position and 2-year, 4-year and 6-year auditor positions

LITCHFIELD TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Jeffrey L. Agnew (R) 113

Auditor (6-year term, elect one):

Alice Rogers (R) 114

Auditor (4-year term, elect one):

Sandra Call (R) 111

No candidate was on the ballot for a 4-year tax collector position

MONROE BOROUGH:

Mayor (4-year term, elect one):

Kevin J. Cory (R) 69

No candidate was on the ballot for four 4-year borough council seats, a 4-year tax collector position, a 2-year auditor position, a 4-year auditor position, or a 6-year auditor position

MONROE TOWNSHIP:

Tax Collector (4-year term, elect one):

Pamela Shaffer (R) 142

No candidate was on the ballot for 2-year or 6-year auditor positions

NEW ALBANY BOROUGH:

Mayor (4-year term, elect one):

Daniel A. Dunham III (R) 34

Councilman (4-year term, elect four):

Rodney Lee (R) 40

Robert E. Manahan (D) 22

No candidate was on the ballot for two 2-year borough council seats and a 4-year tax collector position

ORWELL TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Douglas G. Hilfiger (R) 171

Auditor (6-year term, elect one):

Shirley Rockefeller (R) 171

Tax Collector (4-year term, elect one):

Shirley M. Snyder (R) 176

OVERTON TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Dennis Chase (R) 42

Auditor (6-year term, elect one):

Katherine M. Chase (R) 34

Auditor (2-year term, elect one):

Edward Lopez (R) 45

Tax Collector (4-year term, elect one):

Doris M. Hatch (D,R) 53

No candidate was on the ballot for a 4-year auditor position

PIKE TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Richard E. Upham (R) 43

Auditor (6-year term, elect one):

Bonnie C. Keeney (R) 83

Tax Collector (4-year term, elect one):

Colleen Otis Edsell (D) 76

No candidate was on the ballot for 2-year and 4-year auditor positions

RIDGEBURY TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

John A. Johnson IV (R) 139

Tax Collector (4-year term, elect one):

Juliette L. Walsh (R) 242

No candidate was on the ballot for 6-year and 4-year auditor positions

ROME BOROUGH:

No candidate was on the ballot for mayor, tax collector, two 4-year borough council seats, a 6-year auditor position, and a 2-year auditor position

ROME TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Roy A. Keiper (R) 117

Tax Collector (4-year term, elect one):

Mary R. Russell (R) 124

Auditor (6-year term, elect one):

Shawn Hottle (R) 112

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position

SAYRE BOROUGH:

Mayor (4-year term, elect one):

Denny Thomas (D,R) 570

Tax Collector (4-year term; elect one):

Amy Murrelle (D,R) 698

SHESHEQUIN TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

John Smith (R) 98

Tax Collector (4-year term; elect one):

Anita Whipple (R) 150

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position

SMITHFIELD TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Jacqueline J. Kingsley (D) 113

Tax Collector (4-year term; elect one):

Charlene M. Edger (R) 143

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position and a 4-year auditor position

SOUTH CREEK TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Stephen V. Decker (R) 125

Tax Collector (4-year term; elect one):

Tanya R. Decker (R) 136

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position

SOUTH WAVERLY

BOROUGH:

Mayor (4-year term; elect one):

Timothy Hickey (D) 109

Councilman (4-year term, elect three):

R. Lance Bentley (D) 92

Edward V. Cocco (R) 93

Burdett Porter (R) 94

Tax Collector (4-year term; elect one):

John P. Testen (D) 112

SPRINGFIELD TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term; elect one):

Roy Beardslee (R) 93

Tax Collector (4-year term; elect one):

Christina Kuhn (R) 156

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position

STANDING STONE

TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term; elect one):

John J. Lukach (R) 67

Auditor (6-year term; elect one):

Jean C. Lundy (D) 69

Auditor (2-year term; elect one):

Susan J. Coates (R) 85

Tax Collector (4-year term; elect one):

Helen Olewnik (R) 85

No candidate was on the ballot for a 2-year auditor position

STEVENS TOWNSHIP:

Tax Collector (4-year term, elect one):

Mark T. Coolbaugh (R) 41

No candidate was on the ballot for a 6-year supervisor position, a 4-year auditor position, and a 6-year auditor position

SYLVANIA BOROUGH:

Councilman (4-year term, elect three):

Roger Hetrick (R) 22

Councilman (2-year term, elect one:

Tanya L. Seymour (D) 21

Auditor (6-year term; elect one):

Deborah Norton (R) 27

No candidate was on the ballot for mayor, tax collector, a 2-year auditor position, and a 4-year auditor position

TERRY TOWNSHIP:

Supervisor (4-year term; elect one):

Timothy Hart (R) 117

Auditor (4-year term; elect one):

Kathleen Ann Teel (D) 94

Tax Collector (4-year term; elect one):

John Grady (R) 118

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position

TOWANDA BOROUGH:

Mayor (4-year term, elect one):

Garrett C. Miller (R) 253

1ST Ward Councilman (4-year term, elect one):

Keith E. Long (R) 58

2ND Ward Councilman (4-year term, elect two):

Patrick W. Taylor (R) 49

William Kovalcin, Jr. (R) 62

3RD Ward Councilman (4-year term, elect one):

Rex Klinger III (R) 123

Tax Collector (4-year term, elect one):

Mary Ann Harris (D,R) 271

TOWANDA TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Gary B. Scranton (R) 65

Tax Collector (4-year term, elect one):

Karrie Green (R) 64

Auditor (6-year term, elect one):

Joseph Snell (R) 59

No candidate was on the ballot for a 4-year auditor position

NORTH TOWANDA

TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

David W. Brubaker (R) 76

Tax Collector (4-year term, elect one):

Frances M. Williams (D) 67

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position

TROY BOROUGH:

Mayor (4-year term, elect one):

Mike Powers (R) 204

Tax Collector (4-year term, elect one):

Janet R. Ordway (R) 243

TROY TOWNSHIP:

Auditor (6-year term, elect one):

Roxanne Roloson (R) 213

Auditor (4-year term, elect one):

Janet Crandle (R) 209

Tax Collector (4-year term, elect one):

Kerry A. Doud (R) 218

TUSCARORA TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Emil B. Cogswell (D,R) 168

Auditor (6-year term, elect one):

Agnes M. Hitchcock (R) 158

Auditor (2-year term, elect one):

Vivian Vannan (R) 147

Tax Collector (4-year term, elect one):

Sandra Voda (R) 167

ULSTER TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Boyd Rowe (R) 81

No candidate was on the ballot for a 4-year tax collector position, a 2-year auditor position, a 4-year auditor position, and a 6-year auditor position

WARREN TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Mark S. Wheaton (R) 132

Tax Collector (4-year term, elect one):

Marleta L. Shadduck (R) 131

No candidate was on the ballot for a 6-year auditor position

WELLS TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

David L. Stewart (D,R) 113

Auditor (6-year term, elect one):

Debra A. Smith (R) 113

Auditor (2-year term, elect one):

Constance S. Petris (R) 105

Tax Collector (4-year term, elect one):

Mary G. Hastings (R) 107

WILMOT TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Mark Dietz (R) 143

Tax Collector (4-year term, elect one):

Leona Fitzgerald (R) 144

No candidate was on the ballot for three auditor positions that have terms of 2, 4, or 6 years

WINDHAM TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Curtis Jacobs (D,R) 109

Supervisor (2-year term, elect one):

Randy T. Jenkins (D) 90

Auditor (6-year term, elect one):

G. Grant Baker II, (D) 87

Auditor (4-year term, elect one):

Marsha L. Ham (R) 103

Tax Collector (4-year term, elect one):

Doris A. Powell (R) 115

WYALUSING BOROUGH:

Mayor (4-year term, elect one):

Jean Reinhart (D,R) 108

Councilman (4-year term, elect two):

William S. Snyder (R) 104

E. Kelly Bradley (D) 76

Councilman (2-year term, elect two):

John R. Smalser (R) 105

Tax Collector (4-year term, elect one):

Kala J. Swain (R) 113

WYALUSING TOWNSHIP:

Supervisor (6-year term, elect one):

Lanny Stethers (R) 146

Auditor (6-year term, elect one):

Rose Repsher (R) 155

Tax Collector (4-year term, elect one):

Rhonda L. McCarty (R) 138

WYSOX TOWNSHIP:

Tax Collector (4-year term, elect one):

Brenda Benjamin (R) 288

No candidate was on the ballot for three auditor positions which carry terms of 2, 4, and 6 years

School board races:

ATHENS AREA

SCHOOL DISTRICT:

School board member, Region 1 (4-year term, elect one):

Lonnie Stethers of Athens (D,R) 232

School board member, Region 2 (4-year term, elect two):

Darci Baird of Athens (D,R) 633

Robert Fauver of Sayre (D,R) 532

School Board member, Region 3 (4-year term, elect one):

Brett J. Owen of Gillett (R) 470

CANTON AREA

SCHOOL DISTRICT:

School Board member, Region 1 (four-year term; elect one):

Jared S. Wilcox of Canton (D,R) 274

School Board member, Region 3 (Tioga & Lycoming Counties)

No candidate was on the ballot for a 4-year school board seat representing Region 2

NORTHEAST BRADFORD

SCHOOL DISTRICT:

School Board member (four-year term; elect four):

Devin Brown of Rome (D,R) 589

Aaron S. Russell of Rome (R) 626

Lisa M. Upham of LeRaysville (R) 584

Joseph E. Mihalek III of Wyalusing (D,R) 572

TOWANDA AREA

SCHOOL DISTRICT:

School Board member, Region 1 (4-year term, elect one):

Robert D. Fetterman of Towanda (R) 263

School Board member, Region 2 (4-year term, elect one):

Keith J. Lamphere of Monroeton (R) 479

School Board member, Region 2 (2-year term, elect one):

Brooks H. Greenland of Towanda (R) 456

School Board member, Region 3 (4-year term, elect two):

Margaret Munkittrick of Towanda (R) 416

TROY AREA SCHOOL DISTRICT:

School board member, Region 1 (2-year term, elect one):

Rebecca Nauta of Troy (R) 477

School board member, Region 2 (4-year term, elect two):

William J. Hansell of Gillett (R) 346

Todd Curren of Gillett (R) 349

School board member, Region 3 (4-year term, elect one):

Darren Roy of Columbia Cross Roads (D,R) 465

No candidate was on the ballot for a 4-year school board seat representing Region 1

WYALUSING AREA SCHOOL DISTRICT:

School Board member, Region 1 (4-year term, elect one):

Kenton Corson of New Albany (R) 408

School board member, Region 2 (4-year term; elect two):

Gene Anne Woodruff of Wyalusing (D,R) 338

Chad M. Salsman of Wyalusing (D,R) 269

School Board member, Region 3 (4-year term, elect one):

Matthew Muench of Laceyville (D,R) 223