ATHENS - For the first time in at least 15 years the Wildcats boys' swim team picked up a win over Class AAAA Williamsport on Tuesday night 99-87.

"It is a big win for me," Athens boys' coach Mark Kiester said. "I was the assistant coach at Williamsport before taking the head job at Athens in 1999. Both teams had good swim times and there were several close races."

The boys were tied going into the diving and it was back-and-fourth until the 200 free relay. Athens pulled away in the final event needing a first or second in the final relay to win and they got a first and third.

"We had this meet circled on the calendar and the boys stepped up to the challenge," Kiester said.

On the girls side Williamsport won 107-79.

For the boys in the 200 medley relay Frank Chen, Tyler Solomon, Jeffrey Gao and Kurt Walck won for Waverly in 1:46.82 and in the 200 free Bryan Solomon was second in 2:02.

Gao won the 200 IM in 2:12.07 and in the 50 free Chen won in 23.12.

In the diving Michael Davis was second at 132.60 and Anthony Wells was third in 115.75.

In the 100 fly Chen won in 55.21, followed by Tyler Solomon in 1:00.50 and Troy Stivason in 1:05.55.

Bryan Solomon was second in the 100 free in 53.71, followed by Walck in 54.63.

In the 500 free Austin Dukes took third in 6:08.95.

In the 200 free relay Bryan and Tyler Solomon, Chen and Walck won in 1:35.99 and in the 100 back Gao took second in 1:01.67.

Tyler Solomon won the 100 breast in 1:10.14 and in the 400 free relay Gao, Bryan Solomon, Stivason and Walck won in 3:40.66.

For the girls in the 200 IM Taylor Lane won in 2:29.76 and Lizzy Ondrey was third in 2:39.63.

Courtney Dukes won the 50 free in 28.16 and Sarah Slocum was second in diving at 169.90.

In the 100 fly Giuliana Desisti took third in 1:19.70 and Katie Phykitt was second in the 100 free in 1:03.67, followed by Megan Dukes in 1:05.67.

Courtney Dukes won the 500 free in 5:52.94 and in the 100 back Phykitt won in 1:12.79 with Maggi Mahonski third in 1:25.10.

Lane won the 100 breast in 1:19.75.

BOYS: Towanda 121, Sayre 62

GIRLS: Sayre 91, Towanda 64

The Black Knights and Redskins split on Tuesday.

Towanda won on the boys side and Sayre came out on top for the girls.

In the girls meet Sayre's Emily Schamel, Grace McClelland, Katherine Porter and Matthea Robbins won the 200 medley relay in 2:08.94.

In the 200 free Schamel won in 2:34.13, followed by Towanda's Ruth Conklin in 2:37.73 and Sayre's Megan Middlebrook in 2:46.53.

In the 200 IM McClelland won in 2:34.62 and Elizabeth Schultz of Towanda was second in 2:45.38.

Robbins won the 50 free in 30.46, followed by Towanda's Alex Gannon in 30.68 and Madi Freidrichsen of Sayre in 34.37.

Caroline Vana of Towanda won the diving at 131.80 and in the 100 fly Katherine Porter won in 1:02.07, followed by Towanda's Courtney Locke in a district-qualifying time of 1:11.56.

In the 100 free Gannon won in 1:09.93, followed by Sayre's Mallory Niera (1:19.28) and Jocelyn Mullen (1:29.59) and Robbins won the 500 free in 7:04.30, followed by Conklin in 7:08.16 and Middlebrook in 7:36.79.

Porter, Schamel, Robbins and McClelland won the 200 free relay in 1:59.11 and Locke won the 100 back in 1:05.76, followed by Porter in 1:09.47 and Schamel in 1:14.72.

Schultz won the 100 breast in 1:17.05, followed by McClelland in 1:22.44 and Vana in 1:32.37.

Towanda's Locke, Gannon, Schultz and Conklin won the 400 free relay in 4:45.50.

On the boys side Towanda's Austin Kriner, Derrick Cole, Mike Caine and Alex Sedor won the 200 medley relay in 1:54.57 and Mike Kerrick of Towanda won the 200 free in 2:14.05, followed by teammates Jim Tice (2:16.38) and Dalton Schultz (2:35.08).

Cole won the 200 IM in 2:24.43, followed by teammate Matt Schultz in 2:35.16 and Nathan Chau of Sayre in 2:58.93.

Sayre's Josh Wolcott own the 50 free in 24.42, followed by Towanda's Austin Kriner in 25.48 and Schuyler Smith in 26.05. Kriner qualified for districts in the event.

Sayre's Juan Velazquez won the diving at 154.30, followed by Towanda's Tyler Basse at 136.30 and Joshua Morgan at 130.00.

Sayre's Altan Frantz won the 100 fly in 58.82, followed by Caine (1:03.30) and Smith (1:05.01).

Blake Burlingame of Towanda qualified for districts in 1:05.10.

In the 100 free Wolcott won in 56.37, followed by Sedor in 57.38 and Mitchel Ward of Sayre in 59.26.

Cole won the 500 free in a district-time of 5:38.24, followed by Kerrick (6:11.43) and Dalton Schultz (6:25.83).

Towanda's Keith Lamphere, Tice, Cole and Burlingame won the 200 free relay in 1:38.85 and Frantz won the 100 back in 1:03.77, followed by Kriner (1:06.80) and Sayre's Phillip Bennett (1:10.95).

Tice won the 100 breast in 1:14.62, followed by Matt Schultz in 1:15.71 and Caine in a district time of 1:17.38.

Lamphere, Tice, Caine and Burlingame won the 400 free relay in 3:52.02.

"We got to see a number of people in different events tonight which made the meet interesting to watch," Towanda coach Mike Locke said. "Sayre always puts together a strong lineup and really gives our team some good competition. The season is starting to wind down now and there are going to be some good times when we're all done with."

BOYS: Waverly 93, Chenango Valley 76

The Wolverines improved to 9-2 as they overcame an early deficit to get the victory.

After Chenango Forks won the 200 medley relay in 1:48.92, Brandon Whitley won the 200 free in 2:05.22 for Waverly and Jared Stewart took third in 2:13.99.

In the 200 IM Mike Girolamo was second in 2:27.77 and John Hallett won the 50 free in 22.52.

Josh Mastrantuono won the 100 free in 51.72 and Brandon Anderson took third in 57.46.

In the 500 free Gary Moorehead won in 5:38.15 and Whitley took third in 5:47.74.

Hallett, Girolamo, Anderson and Mastrantuono won the 200 free relay in 1:37.85 and in the 100 back Hallett won in 1:00.80.

Mastrantuono won the 100 breast in 1:06.59 and Tanner Burt took third in 1:10.46.

Waverly is at Watkins Glen on Friday.