The Notre Dame girls dominated the field at the Legends of the Night Invitational at Odessa-Montour, winning with 155 points, while Horseheads had 49, South Seneca had 48, Tioga had 39 and Edison had 36.

Notre Dame won the 400 relay in 52.40 with a team of Victoria Schutrum, Deborah Diarra, Megan O'Dell and Jenny Smithers. Notre DAme ran a 51.72 in the prelims.

Emma Booth, Laurel Vargas, Chase Yoder and Allegra Dawes won the 3200 relay for Notre Dame in 9:52.34 and IN the 100 hurdles Jenny Smithers won in 16.74, followed by Tioga's Charlsie Bowen (17.08). Tioga's Malley Bowen as fourth in 17.39.

Diarra won the 100 in 12.96 and Schutrum took fourth in 13.64.

Dawes was second in the 1500 in 5:14.75, followed by Vargas in 5:15.33.

Diarra won the 400 in 1:00.74.

Schutrum won the 200 in 28.05 and O'Dell was fourth in 28.85.

Smithers won the 400 hurdles in 1:06.98 and Charlsie Bowen was second in 1:08.67 with Malley Bowen sixth in 1:13.69.

Yoder won the 800 in 2:25.93 and Booth was third in 2:27.23. Payton Yoder won the 3000 in 11:36.53 and in the 1600 relay Schutrum, Smithers, Mia Herlan and Diarra won in 4:21.10.

Anna Lackner of Notre Dame was third in the shot at 30-feet, 2 1/2-inches and Herlan was second in the high jump at 4-feet, 6-inches, followed by Malley Bowen of Tioga at 4-feet, 4-inches.

Lackner won the discus at 97-feet, 1-inch and O'Dell was fifth at 85-feet, 2-inches, followed by teammate Erin Mozdy at 84-feet, 3-inches.

Charlsie Bowen won the pole vault at 10-feet, 6-inches.

For the boys Trumansburg won at 111 points and Tioga was fifth at 46, while Notre Dame placed ninth at 21.

Tioga's Zack Baker, Jacob Lewis, Josh Kitchart and Austin Beebe were fourth in the 400 relay in 48.62.

Sam Burns of Tioga was third in the 110 hurdles in 17.88 and teammate Jonah Schumacher was fifth at 18.48.

Notre Dame's Garrett Butters won the 1600 in 4:52.72 and teammate Matt Karee took fourth at 4:56.16.

Tioga's Tyler Predix was fifth in the 400 in 55.1 and Beebe took fifth in the 200 in 26.06.

Burns was second in the 400 hurdles in 1:03.15 and teammate Michael Williams took sixth in 1:06.65.

Beebe, Predix, Williams and Burns took fourth in the 1600 relay in 3:52.82.

Kithcart finished sixth in the discus at 110-feet, 3-inches and Gabe Lubertowicz of Tioga was fifth in the pole vault at 11-feet, 6-inches.

CAleb Moone of Tioga was fourth in the high jump at 5-feet, 6-inches and Kithcart was third in the shot at 41-feet, 10-inches, followed by teammate Dylan Babcock at 40-feet, 9-inches.

COUDERSPORT INVITE

The North Penn girls won the title at the Coudersport Invite on Friday with 108 points, followed by Wellsboro at 98. Williamson was ninth with 19 points.

Wellsboro's boys took second at 78, behind Coudersport at 104. Williamson was fifth at 56 points and North Penn was seventh at 52.

For the girls Wellsboro's Lauren Bleggi won the 100 in 13.76 and teammate Lindsey Graver was third in 13.96, while NOrth Penn's Shannon Madigan was fourth in 14.25.

In the 200 Bleggi was second in 27.71, followed by Graver in 28.44.

Chelsea Repard of North Penn won the 400 in 1:04 and Lyndsey Payne of North Penn was third in 1:06.85.

North Penn's Erin Dempsey (2:37.26), Logan Wilson (2:38.98) and Brittany Weiskopff (2:39.65) took third through fifth in the 800.

Violet Learn of North Penn won the 1600 in 5:42.47 and Wilson took third in 5:58.69, while Zannah King of Williamson was sixth in 6:16.36.

Learn won the 3200 in 12:22.48 and Wellsboro's Camryn Keane was third in 13:48.08 and teammate Jenaessa Davis was sixth in 14:13.91.

Wellsboro's Kaelyn Keane was fourth in the 100 hurdles in 17.95 and North Penn's Britta Berguson was second in the 300 hurdles in 51.54, while Kaelyn Keane (52.39) and teammate Raisa Rogers (53.95) were fourth and fifth.

Wellsboro's Bleggi, Graver, Rogers and Jada Jackson won the 400 relay in 51.52, breaking the meet record and in the 1600 relay North Penn's Berguson, Repard, Weiskopff and Alysa Davey-Bostic won in 4:24.43.

Wellsboro's Camryn Keane, Sammi Bailey, Caitlynn Butler and Annie Sweeney won the 3200 relay in 11:04.33.

Hayley Painter of Williamson won the high jump at 5-feet, while Mikayla Feil of Wellsboro was fifth at 4-feet, 8-inches and Rogers was sixth at the same height.

North Penn's Raileigh Wilson was third in the pole vault at 7-feet 9-inches and Joey Taft of Wellsboro was fourth at 7-feet.

Madigan was third in the long jump at 15-feet, 2 1/2-inches and Graver was sixth at 14-feet, 7-inches.

Davey-Bostic was second in the triple jump at 34-feet, 2-inches and North Penn's Meredith Kline was third in the shto at 30-feet, 2 1/4-inches, followed by teammate Kaitlyn Garverick at 29-feet, 3 1/2-inches and Wellsboro's Alex Kurtz (28-feet, 11 1/4-inches) and Jackson (28-feet, 23/4-inches).

Kaelyn Keane was second in the javelin at 104-feet, 2-inches, followed by Kurtz (96-feet, 6-inches) and Williamson's Amanda Painter (93-feet, 8 1/2-inches). Feil was sixth at 82-feet, 3 1/2-inches.

For the boys Wellsboro's Dan Brooks won the 100 in 11.56 and Max Delp of Williamson was third in 11.83 and Mike Pietropola of Wellsboro was fifth in 12.27.

Brooks was seocnd in the 200 in 24.0 and Dylan Ford of North Penn was fourth in 24.88.

J.J. Walker of North Penn won the 400 in 52.34, followed by Wellsboro's Joey Doganiero (52.92) and Ford (54.63).

Doganiero won the 800 in 2:09.66 and North Penn's Cameron Alexander was third in 2:14.05.

Wellsboro's Isaac Leach was fourth in the 1600 in 5:21.82 and he was fifth in the 3200 in 11:53.40.

North Penn's Harley Kilmer was second in the 300 hurdles in 43.21 and Wellsboro's Rich Tardieu took fifth in 45.11.

North Penn's Alexander, Devin Remly, Walker and Kilmer won the 1600 relay in 3:37.90.

Williamson's Chris Davis won the high jump at 5-feet, 9-inches and Tardieu was third at 5-feet, 7-inches, while Williamson's Josh Nudd was fifth at 5-feet, 3-inches.

Willaimson's Ivan Swartz was second in the pole vault at 11-feet, 3-inches and in the long jump Pietropola was third at 18-feet, 7-inches, while NOrth Penn's Jonah Paulhamus was fifth at 17-feet, 10-inches.

Nudd was sixth in the triple jump at 36-feet, 10 3/4-inches.

Blake Gamble of Wellsboro won the shot at 43-feet, 6-inches, with Williamson's Kaleb Rice (42-feet), Kyle Rice (41-feet, 8-inches) and Mark Kirk (41-feet, 5-inches) taking third through fifth.

Kaleb Rice was seocnd in the discus at 115-feet, 7 1/4-inches and Gamble was fourth (111-feet, 1 1/2-inches) and Kyle Rice was sixth (106-feet, 11 1/2-inches).

North Penn's Bo Burleigh was fourth in the javelin at 146-feet, 1-inch, followed by Paulhamus at 128-feet, 6 1/2-inches.

HENDERSON INVITE

Troy's Josh Purcell finished 6th in the 110 hurdles at the prestigious Henderson Invite on Friday night.

Purcell ran a 15.18 in the final to place. He was third in the prelims with a 15.11.

Towanda's Simon Smith was 13th in the 1600 with a time of 4:32.56.

Purcell teammed with Jed Wright, Ross Sherman and Diante Jones to take 21st in the 4x100 relay in 45.75.

Wright was 48th in the 200 in 24.17 and Sherman was 52nd in 24.29.