The Towanda boys and girls picked up two NTL track and field wins each Thursday.

On the boys' side the Knights scored 120 points while Troy had 56 and Sayre had none. For the girls Towanda had 88 points, Troy had 34 and Sayre scored 15.

The Towanda boys 4x800 relay won in 9:28.60.

Knight Blake Burlingame won the 110 hurdles in 16.85 followed by teammates Mike Caine (18.76) and Garrett Johnson (19.95) in second and third.

Troy's Jed Wright won the 100 in 11.61 followed by Towanda's Steven Vogel (11.67) and Trojan Diante Jones (11.73).

Towanda's Jarod Boardman won the high jump in 5-feet, 8-inches followed by teammates Dalton Claupein (5-feet, 8-inches) and Tyler Basse (5-feet, 6-inches).

Burlingame won the long jump in 18-feet, 3 1/2-inches while Boardman (17-feet, 3 1/4-inches) was second and Vogel (17-feet, 3-inches) was third.

Vogel won the 400 in 54.6 followed by Troy's Lucas Nichols (57.9) and Knight Derrick Cole (58.3). Troy's 4x100 relay won in 46.04.

Burlingame won the 300 hurdles in 44.3 followed by Johnson (49.14) and Caine (49.18).

Troy's Layton Calkins won the discus in 113-feet, 4-inches followed by Dalton Schultz (111-feet) and Jim Tice (103-feet, 2-inches).

Tice won the shot put in 45-feet, 8-inches followed by Schultz (38-feet, 10 1/2-inches) and Knight Coleton Garrity (37-feet, 5 1/2-inches).

Troy's Matt Dunkle won the 800 in 2:20 followed by Towanda's Schuyler Smith (2:22) and Cole (2:23).

Boardman won the triple jump in 35-feet, 7-inches followed by Claupein (34-feet, 6-inches) and Johnson (32-feet, 7-inches).

Vogel won the 200 in 23.4 followed by Wright (23.9) and Jones (24.3).

Towanda's Simon Smith won the 1600 in 5:08.89 followed by Dunkle (5:11.07) and Troy's Adam Gentilin (5:12.15).

Simon Smith won the 3200 in 10:50.77 followed by Troy's Keagan Beard (10:58.07) and Jacob Culkin (11:36.38).

Troy's 4x400 relay won in 3:54.

Towanda's Tony Daniello won the pole vault in 13-feet, 6-inches followed by teammates Sean Vail (10-feet, 6-inches) and Jake Ackley (9-feet).

On the girls' side Troy's Jenn Shults won the discus in 98-feet, 8 1/4-inches followed by teammate Willow Voegtlen (64-feet, 10-inches) and Sayre's Amanda Klovekorn (52-feet, 4-inches).

Towanda's Brittany Boardman won the 100 in 14.2 followed by teammate Divya Patel (14.3) and Marissa Paulish (14.6).

Knight Katelin Purdy won the 1600 in 6:19.86 followed by teammate Bella Sedor (6:35.55) and Troy's Faith Cryan (6:40.85).

Towanda's Lauren Risch won the long jump in 13-feet, 9 1/2-inches followed by Sayre's Andera Noldy (12-feet, 6-inches) and Towanda's Macarena Toledo (11-feet, 11-inches).

Purdy won the 400 in 1:07.18 followed by Troy's Meghan Rogers (1:10.05) and Sayre's Christian Cybulak (1:30.24).

Towanda's Kayla Brown won the pole vault in 8-feet followed by teammates Ally Tama (8-feet) and Soleil Eagan (6-feet, 6-inches).

Towanda's 4x100 relay of Brown, Boardman, Paulish and Elaina Johnson won in 54.22.

Shults won the shot put in 30-feet, 3/4-inches followed by Sayre's Ashley Matson (23-feet, 3-inches) and Troy's Danielle Bonner (20-feet, 2-inches).

Towanda's Victoria Ackley won the 800 in 2:32.8 followed by Sedor (2:57.04) and Cryan (3:01.93).

Risch won the triple jump in 32-feet, 2 1/2-inches followed by Noldy (28-feet) and Toledo (26-feet, 8 1/2-inches).

Cryan won the high jump in 4-feet, 10-inches followed by Tama (4-feet, 10-inches) and Towanda's Elizabeth Schultz (4-feet, 10-inches).

Johnson won the 200 in 30.4 followed by Rogers (30.7) and Ackley (31.1).

Purdy won the 3200 in 13:58.24 with Cryan (15:56.96) second. The Towanda 4x400 relay won in 4:46.

The Knights will be at the John Childs Invitational at Sayre today.

BOYS: Athens 77, Wyalusing 73

GIRLS: Athens 77, Wyalusing 73

ATHENS - The Wildcats each picked up an NTL track and field win Thursday.

On the girls' side Wyalusing's Morgan Sutton won the 100 in (13.70) followed by Athens' Alectra Cannavino (14.35) and Ram Shelby Burgess (14.61).

Sutton won the 200 in 27.04 followed by Athens' Shanelle Baglini (27.82) and Logan Beers (28.84).

Sutton also took the 400 in 1:03.42 with Cannavino (1:07.40) second and Beers (1:07.86) third.

Athens' Casey Lattimer won the 800 in 2:39.41 followed by teammate Ashley Follett (2:54.94) and Wyalusing's Kayleen Sutton (3:01.17).

Athens' Emily Madigan won the 1600 in 6:16.29 followed by Wyalusing's Pam Kelley (6:42.61) and Wildcat Michaela Courtney (6:54.54).

Kelley won the 3200 in 14:40.95 followed by Courtney (15:24.03) and Athens' Cheyanne Northrup (15:51.81).

Wyalusing's Payton Martin won the 100 hurdles in 16.91 followed by teammate Naomi Lynnwood (18.08) and Athens' Shaynia Burns (18.21).

Martin won the 300 hurdles in 49.70 followed by Lynnwood (51.90) and Burns (53.54).

Athens' 4x100 relay of Baglini, Airyahana Bernard, Kirsten Colegrove and Taylor Conrad won in 53.34.

The Wildcat 4x400 relay of Baglini, Bernard, Colegrove and Follett won in 4:35.10 and the Athens' 4x800 relay of Maria Hudock, Abby Shenot, Michaela Babcock and Suzanna Searles won in 11:52.54.

Bernard won the high jump in 4-feet, 8-inches followed by Wyalusing's Missy Ciprich (4-feet, 4-inches) and Keon Copp (4-feet, 4-inches).

Wyalusing swept the pole vault as Alicia Tewksbury, Tiffany Newton and Adriana Vaskas all jumped 7-feet, 9-inches to tie for first.

Athens' Ariel Walter won the long jump in 14-feet, 6 1/2-inches followed by Hudock (14-feet) and Wildcat Maggie Cole (12-feet, 11-inches).

Copp won the triple jump in 30-feet, 1 1/4-inches followed by Athens' Sarah Cuno (29-feet, 7-inches) and Walter (29-feet, 3 1/2-inches).

Wyalusing's Delana Szemple won the shot put in 28-feet, 5-inches followed by Athens' Katherine Shenot (28-feet, 4-inches) and Ram Kailee Norton (28-feet, 4-inches).

Searles won the discus in 79-feet, 8-inches followed by Norton (68-feet, 4-inches) and Shenot (64-feet, 11-inches).

Athens' Jordan Kerrick won the javelin in 97-feet, 6-inches followed by Ram Veronica Morrison (88-feet, 6-inches) and Conrad (82-feet, 8-inches).

On the boys' side Athens' Kalen Keathley won the 100 in 12:04 followed by teammate Tyler Solomon (12.43) and Wyalusing's Derek Frederick (12.48).

Keathley won the 200 in 25.56 followed by teammate Ben Vosburg (25.93) and Wyalusing's Tracey Brown (26.15).

Wyalusing's Jordan Schools won the 400 in 57.16 followed by Wildcats Nick Lynch (58.66) and Carlos Cardona (58.75).

Athens' Bryan Solomon won the 800 in 2:16.54 followed by Wyalusing's Matt Woodruff (2:16.96) and Wildcat Jeffrey Gao (2:20.80).

Athens' Gabe Herbst won the 1600 in 4:48.92 followed by Woodruff (5:01.36) and Gao (5:21.21).

Athens' Keegan Brown won the 3200 in 12:12.99 followed by Herbst (12:36.50) and Wildcat Mike Walter (12:46.34).

Ram Devin Fassett won the 110 hurdles in 18.29 followed by teammate Mitchell Schools (19.62) and Athens' Anthony Wells (20.73).

Mitchell Schools won the 300 hurdles in 47.82 followed by Wells (49.67) and Wildcat Roberto Carnrike (51.68).

Athens' 4x100 relay of Bryan Solomon, Tyler Solomon, Vosburg and Keathley won in 46.43 while their 4x400 relay of Payton Lewis, Vosburg, Tyler Solomon and Bryan Solomon won in 3:51.23.

Wyalusing's 4x800 relay won in 10:52.12.

Fassett won the high jump in 5-feet, 6-inches followed by teammates Jacob Gibbs (5-feet, 4-inches) and Duane Shrimp (5-feet, 2-inches).

Ram Dustin Kauffman won the pole vault in 12-feet, 3-inches followed by Tyler Solomon (11-feet, 6-inches) and Frederick (10-feet, 3-inches).

Wyalusing's Ethan Ace won the long jump in 17-feet, 4 1/2-inches followed by Lewis (16-feet, 4 1/2-inches) and Carnrike (16-feet, 3-inches).

Jordan Schools won the triple jump in 38-feet, 6 1/4-inches followed by Lewis (33-feet, 3 1/2-inches) and Wyalusing's Kyle Robinson (31-feet, 11-inches).

Wyalusing's Dustin Voda won the shot put in 42-feet, 5-inches followed by teammates Dustin Brown (39-feet, 8-inches) and Warner Mendoza (36-feet, 5-inches).

Athens' Adam Felt won the discus in 128-feet, 5-inches followed by Mendoza (112-feet) and Athens' Gabe Sporn (106-feet, 2-inches).

Wildcat Fred Horn won the javelin in 152-feet, 6-inches followed by Wyalusing's Clint Crawford (151-feet, 6-inches) and Frederick (130-feet).

The Towanda boys and girls picked up two NTL track and field wins each Thursday.

On the boys' side the Knights scored 120 points while Troy had 56 and Sayre had none. For the girls Towanda had 88 points, Troy had 34 and Sayre scored 15.

The Towanda boys 4x800 relay won in 9:28.60.

Knight Blake Burlingame won the 110 hurdles in 16.85 followed by teammates Mike Caine (18.76) and Garrett Johnson (19.95) in second and third.

Troy's Jed Wright won the 100 in 11.61 followed by Towanda's Steven Vogel (11.67) and Trojan Diante Jones (11.73).

Towanda's Jarod Boardman won the high jump in 5-feet, 8-inches followed by teammates Dalton Claupein (5-feet, 8-inches) and Tyler Basse (5-feet, 6-inches).

Burlingame won the long jump in 18-feet, 3 1/2-inches while Boardman (17-feet, 3 1/4-inches) was second and Vogel (17-feet, 3-inches) was third.

Vogel won the 400 in 54.6 followed by Troy's Lucas Nichols (57.9) and Knight Derrick Cole (58.3). Troy's 4x100 relay won in 46.04.

Burlingame won the 300 hurdles in 44.3 followed by Johnson (49.14) and Caine (49.18).

Troy's Layton Calkins won the discus in 113-feet, 4-inches followed by Dalton Schultz (111-feet) and Jim Tice (103-feet, 2-inches).

Tice won the shot put in 45-feet, 8-inches followed by Schultz (38-feet, 10 1/2-inches) and Knight Coleton Garrity (37-feet, 5 1/2-inches).

Troy's Matt Dunkle won the 800 in 2:20 followed by Towanda's Schuyler Smith (2:22) and Cole (2:23).

Boardman won the triple jump in 35-feet, 7-inches followed by Claupein (34-feet, 6-inches) and Johnson (32-feet, 7-inches).

Vogel won the 200 in 23.4 followed by Wright (23.9) and Jones (24.3).

Towanda's Simon Smith won the 1600 in 5:08.89 followed by Dunkle (5:11.07) and Troy's Adam Gentilin (5:12.15).

Simon Smith won the 3200 in 10:50.77 followed by Troy's Keagan Beard (10:58.07) and Jacob Culkin (11:36.38).

Troy's 4x400 relay won in 3:54.

Towanda's Tony Daniello won the pole vault in 13-feet, 6-inches followed by teammates Sean Vail (10-feet, 6-inches) and Jake Ackley (9-feet).

On the girls' side Troy's Jenn Shults won the discus in 98-feet, 8 1/4-inches followed by teammate Willow Voegtlen (64-feet, 10-inches) and Sayre's Amanda Klovekorn (52-feet, 4-inches).

Towanda's Brittany Boardman won the 100 in 14.2 followed by teammate Divya Patel (14.3) and Marissa Paulish (14.6).

Knight Katelin Purdy won the 1600 in 6:19.86 followed by teammate Bella Sedor (6:35.55) and Troy's Faith Cryan (6:40.85).

Towanda's Lauren Risch won the long jump in 13-feet, 9 1/2-inches followed by Sayre's Andera Noldy (12-feet, 6-inches) and Towanda's Macarena Toledo (11-feet, 11-inches).

Purdy won the 400 in 1:07.18 followed by Troy's Meghan Rogers (1:10.05) and Sayre's Christian Cybulak (1:30.24).

Towanda's Kayla Brown won the pole vault in 8-feet followed by teammates Ally Tama (8-feet) and Soleil Eagan (6-feet, 6-inches).

Towanda's 4x100 relay of Brown, Boardman, Paulish and Elaina Johnson won in 54.22.

Shults won the shot put in 30-feet, 3/4-inches followed by Sayre's Ashley Matson (23-feet, 3-inches) and Troy's Danielle Bonner (20-feet, 2-inches).

Towanda's Victoria Ackley won the 800 in 2:32.8 followed by Sedor (2:57.04) and Cryan (3:01.93).

Risch won the triple jump in 32-feet, 2 1/2-inches followed by Noldy (28-feet) and Toledo (26-feet, 8 1/2-inches).

Cryan won the high jump in 4-feet, 10-inches followed by Tama (4-feet, 10-inches) and Towanda's Elizabeth Schultz (4-feet, 10-inches).

Johnson won the 200 in 30.4 followed by Rogers (30.7) and Ackley (31.1).

Purdy won the 3200 in 13:58.24 with Cryan (15:56.96) second. The Towanda 4x400 relay won in 4:46.

The Knights will be at the John Childs Invitational at Sayre today.

BOYS: Athens 77, Wyalusing 73

GIRLS: Athens 77, Wyalusing 73

ATHENS - The Wildcats each picked up an NTL track and field win Thursday.

On the girls' side Wyalusing's Morgan Sutton won the 100 in (13.70) followed by Athens' Alectra Cannavino (14.35) and Ram Shelby Burgess (14.61).

Sutton won the 200 in 27.04 followed by Athens' Shanelle Baglini (27.82) and Logan Beers (28.84).

Sutton also took the 400 in 1:03.42 with Cannavino (1:07.40) second and Beers (1:07.86) third.

Athens' Casey Lattimer won the 800 in 2:39.41 followed by teammate Ashley Follett (2:54.94) and Wyalusing's Kayleen Sutton (3:01.17).

Athens' Emily Madigan won the 1600 in 6:16.29 followed by Wyalusing's Pam Kelley (6:42.61) and Wildcat Michaela Courtney (6:54.54).

Kelley won the 3200 in 14:40.95 followed by Courtney (15:24.03) and Athens' Cheyanne Northrup (15:51.81).

Wyalusing's Payton Martin won the 100 hurdles in 16.91 followed by teammate Naomi Lynnwood (18.08) and Athens' Shaynia Burns (18.21).

Martin won the 300 hurdles in 49.70 followed by Lynnwood (51.90) and Burns (53.54).

Athens' 4x100 relay of Baglini, Airyahana Bernard, Kirsten Colegrove and Taylor Conrad won in 53.34.

The Wildcat 4x400 relay of Baglini, Bernard, Colegrove and Follett won in 4:35.10 and the Athens' 4x800 relay of Maria Hudock, Abby Shenot, Michaela Babcock and Suzanna Searles won in 11:52.54.

Bernard won the high jump in 4-feet, 8-inches followed by Wyalusing's Missy Ciprich (4-feet, 4-inches) and Keon Copp (4-feet, 4-inches).

Wyalusing swept the pole vault as Alicia Tewksbury, Tiffany Newton and Adriana Vaskas all jumped 7-feet, 9-inches to tie for first.

Athens' Ariel Walter won the long jump in 14-feet, 6 1/2-inches followed by Hudock (14-feet) and Wildcat Maggie Cole (12-feet, 11-inches).

Copp won the triple jump in 30-feet, 1 1/4-inches followed by Athens' Sarah Cuno (29-feet, 7-inches) and Walter (29-feet, 3 1/2-inches).

Wyalusing's Delana Szemple won the shot put in 28-feet, 5-inches followed by Athens' Katherine Shenot (28-feet, 4-inches) and Ram Kailee Norton (28-feet, 4-inches).

Searles won the discus in 79-feet, 8-inches followed by Norton (68-feet, 4-inches) and Shenot (64-feet, 11-inches).

Athens' Jordan Kerrick won the javelin in 97-feet, 6-inches followed by Ram Veronica Morrison (88-feet, 6-inches) and Conrad (82-feet, 8-inches).

On the boys' side Athens' Kalen Keathley won the 100 in 12:04 followed by teammate Tyler Solomon (12.43) and Wyalusing's Derek Frederick (12.48).

Keathley won the 200 in 25.56 followed by teammate Ben Vosburg (25.93) and Wyalusing's Tracey Brown (26.15).

Wyalusing's Jordan Schools won the 400 in 57.16 followed by Wildcats Nick Lynch (58.66) and Carlos Cardona (58.75).

Athens' Bryan Solomon won the 800 in 2:16.54 followed by Wyalusing's Matt Woodruff (2:16.96) and Wildcat Jeffrey Gao (2:20.80).

Athens' Gabe Herbst won the 1600 in 4:48.92 followed by Woodruff (5:01.36) and Gao (5:21.21).

Athens' Keegan Brown won the 3200 in 12:12.99 followed by Herbst (12:36.50) and Wildcat Mike Walter (12:46.34).

Ram Devin Fassett won the 110 hurdles in 18.29 followed by teammate Mitchell Schools (19.62) and Athens' Anthony Wells (20.73).

Mitchell Schools won the 300 hurdles in 47.82 followed by Wells (49.67) and Wildcat Roberto Carnrike (51.68).

Athens' 4x100 relay of Bryan Solomon, Tyler Solomon, Vosburg and Keathley won in 46.43 while their 4x400 relay of Payton Lewis, Vosburg, Tyler Solomon and Bryan Solomon won in 3:51.23.

Wyalusing's 4x800 relay won in 10:52.12.

Fassett won the high jump in 5-feet, 6-inches followed by teammates Jacob Gibbs (5-feet, 4-inches) and Duane Shrimp (5-feet, 2-inches).

Ram Dustin Kauffman won the pole vault in 12-feet, 3-inches followed by Tyler Solomon (11-feet, 6-inches) and Frederick (10-feet, 3-inches).

Wyalusing's Ethan Ace won the long jump in 17-feet, 4 1/2-inches followed by Lewis (16-feet, 4 1/2-inches) and Carnrike (16-feet, 3-inches).

Jordan Schools won the triple jump in 38-feet, 6 1/4-inches followed by Lewis (33-feet, 3 1/2-inches) and Wyalusing's Kyle Robinson (31-feet, 11-inches).

Wyalusing's Dustin Voda won the shot put in 42-feet, 5-inches followed by teammates Dustin Brown (39-feet, 8-inches) and Warner Mendoza (36-feet, 5-inches).

Athens' Adam Felt won the discus in 128-feet, 5-inches followed by Mendoza (112-feet) and Athens' Gabe Sporn (106-feet, 2-inches).

Wildcat Fred Horn won the javelin in 152-feet, 6-inches followed by Wyalusing's Clint Crawford (151-feet, 6-inches) and Frederick (130-feet).