TOWANDA - The Towanda girls trailed 70-61 with just three events left on Tuesday, but a strong performance by Morgan Dreisch, Sarah Lamphere and Ronnie Black pulled them within one after the 100 back and Towanda had a strong showing in the breaststroke to get a 97-79 victory.

"The meet came down to the very end and our girls managed to get the win," Towanda coach Mike Locke said. "I am very happy with their performance."

The boys picked up a 112-68 victory.

"The boys meet had some close and exciting races tonight," Locke said. "I believe that some of the guys are finding out that hard work and paying attention to details can really pay off. Tonight, some of the guys tried new races and other guys tried new techniques with good results from both. Sayre put together a very strong lineup against us and that helped bring out the best that we had."

For the girls Sayre's Emily Schamel, Grace McClelland, Katherine Porter and Rachel Hurley won the 200 medley relay in 2:12.12.

McClelland won the 200 free in 2:17.33, followed by Schamel in 2:32.22 and Destiny Foster of Towanda in 2:48.40.

Porter won the 200 IM in 2:29.50, followed by Lamphere in 2:36.13 and Courtney Locke in 2:39.32.

In the 50 free Hurley won in 28.09, followed by Towanda's Meredith Corbett in 28.69 and Anna Belokur of Towanda in 30.46.

Courtney Bruer won the diving at 119.40, followed by Towanda's Caroline Vana (77.35) and Hailey Innocenzo (76.90).

Porter won the 100 fly in 1:05.34, followed by Dreisch (1:24.57) and Towanda's Kaylyn Forbes (1:37.89).

In the 100 free Hurley won in 1:01.73, followed by Corbett (1:05.20) and Belokur (1:13.69).

Schamel won the 500 free in 6:49.79, followed by Bruer (7:02.91) and Foster was third (7:31.75).

McClelland, Schamel, Porter and Hurley won the 200 free relay in 1:57.55. In the 100 back Lamphere won in 1:10.50, followed by Dreisch (1:12.45) and Black (1:24.23).

Locke won the 100 breast in 1:21.48, followed by McClelland (1:27.51) and Vana (1:30.17).

Corbett, Dreisch, Locke and Lamphere won the 400 free relay in 4:30.10.

On the boys side Towanda's team of Austin Kriner, Derrick Cole, Michael Kerrick and Blake Burlingame won the 200 medley relay in 1:54.52, just edging Sayre's Lorenzo Servedio, Altan Frantz, Brent Heil and Josh Wolcott who finished in 1:54.84.

In the 200 free, Sayre's Frantz won in 1:58.94, followed by Towanda's Christian Basse (2:11.21) and Garrett Johnson (2:18.89).

In the 200 IM, Cole won in 2:29.88, followed by Heil in 2:29.97 and Towanda's Jimmy Tice in 2:36.43.

Burlingame won the 50 free in 23.82, followed by Wolcott in 24.54 and Towanda's Alex Sedor in 26.34.

Sam Shoemake of Sayre won the diving at 151.85, followed by Towanda's Tyler Basse (115.60) and Josh Morgan (70.05).

Lorenzo Servedio of Sayre won the 100 fly in 1:00.79, followed by Towanda's Michael Caine (1:05.27) and Sayre's Phillip Bennett (1:09.95).

Burlingame won the 100 free in 54.21, followed by Wolcott in 55.58 and Kriner in 59.00.

Frantz won the 500 free in 5:30.19, followed by Basse (5:54.19) and Towanda's Simon Smith (6:58.62).

In the 200 free relay Kriner, Caine, Tice and Burlingame won for Towanda in 1:39.08 and Servedio won the 100 back in 1:06.85, followed by Kriner (1:12.41) and Bennett (1:19.58).

Tice won the 100 breast in 1:16.12, followed by teammate Matt Schultz in 1:17.90 and Heil in 1:18.86.

In the 400 free relay Basse, Cole, Tice and Sedor won in 4:03.87.

District qualifiers included Cole in the 100 back and Matt Schultz in the 100 breast and Courtney Locke in the 100 breast. Locke also broke the freshman record held by Robin Holman in the event.

BOYS

Waverly 69, Odessa-Montour 24

The Wolverines improved to 7-3 on the season with the victory.

Captains John Hallett, Josh Mastrantuono and Brighton Wood combined for 11 victories for Waverly.

The three, along with Tanner Burt, won the 200 medley relay in 2:01.14 and in the 200 free Wood won in 2:14.84, with teammate Lucas Beardsley taking third in 2:14.84.

In the 200 IM, Mastrantuono won in 2:23.65, followed by teammate Gary Moorehead in 2:45.33.

Burt was second in the 50 free in 26.40, followed by Caleb Jenkins in 26.93.

Hallett won the 100 fly in 1:00.47, followed by Wood in 1:06.56.

Burt was second in the 100 free in 58.70, followed by Jenkins in 1:01.86 and Mastrantuono won the 500 free in 6:09.46, followed by teammate Mike Girolamo in 6:33.55.

Hallett, Mastrantuno, Wood and Burt won the 200 free relay in 1:43.14.

In the 100 back, Hallett won in 1:02.68, followed by Brandon Whitley in 1:19.01 and Beardsley was second in the 100 breast in 1:27.15.

Jenkins, Moorehead, Whitley and Girolamo won the 400 free relay in 4:24.19.

Waverly is at the EFA Invitational on Saturday with diving starting at 9 a.m. and swimming timed finals to begin at 2 p.m.