WAVERLY - For the 28th year, Waverly held their girls' basketball camp this week.

This year, the camp drew a record 170 girls.

Awards and team champions in each age group were given out with Division III being the youngest kids and WNBA being the oldest.

In Division III Lauryn Jones of Northeast Bradford won the foul shooting and the three-point champs were Morgan Gentile of Troy and Alissa Fletcher and Caydence Macik both of Athens.

Athens' Avery Priester won the hot shot and Gentile was the one-on-one champ. Priester won knock-out and Gabby Picco of Waverly won the hustler award, while Olivia Ayres of Tioga was most improved and the Mike Hughes' Coach's Award went to Fletcher.

Gentile, Emily Sutryk of Sayre, Paige Grube of Spencer, Priester and Sidney Tomasso of Waverly were the all-stars and Gianna Picco of Waverly was the MVP.

Their also was a best-camper award for Division III and that went to Kayleigh Miller of Athens.

The team champions were the Owego team of Anna Bernatditz, Sutryk, Zoel Llundieski, Gianna Picco, Chloe Craft, Lea Fletcher, Ayres and Arianna Manwaring.

In Division II the Mansfield team of Sara Strong of Tioga, Emily Lunger of Athens, Faith Kelly of Spencer Van-Etten, Emma Adams and Sophie Adams of Athens, Kenna Newman of Corning West, Brooke Warner of Athens, Cassie Svoboda of Waverly and Lauren Allen won the title.

Cearra McLinko of Towanda won the foul shooting and Sophie Adams, Grace Manwaring of Tioga and Emily Sickler of Weedsport won the three-on-three.

Capria Picco of Waverly and Wendi Hammond of Waverly won the three-point contest and Hannah Browne of Tioga won hot shot, while Marissa Trudeau of Waverly was the one-on-one champ.

Browne was the hustler winner and Lauren Newman of Waverly was most improved, while Rebekah Richter of Tioga was the Mike Hughes Coaches' Award winner.

Elle Nittinger of Waverly, Trudeau, Strong, Hammond and Alex Tomasso of Waverly were the all-stars and Emily Lunger of Athens was the MVP.

In Division I Angelis James of Sayre won foul shooting and Shelby Park of Northeast and Tioga's Kirsten Schweiger and Holly Passetti and Waverly's Breanna Featherson won the three-on-three.

Kaitlyn Testen of Athens and Hannah Reid of Athens won the three-point contest and Chloe Tracy of Sayre won hot shot and one-on-one.

Featherson was the hustler winner and Nakiaha Robinson of Odessa-Montour won the most improved, while Sayre's Sydney Beeman won the Mike Hughes Coaches' Award.

Schweiger, Keri Jones of Elk Lake, James, Park and Kaeli Sutryk of Sayre were the all-stars and Tracy was the MVP.

The winning team was Tioga's Allie Schweiger, Athens' Logan Lister, Fallon Huck of WAverly, Stacey Weaver of Elmira Christian Academy, Waverly's Anna Smith, Emily Goodwin and Michaella Gallagher, James and Tracy.

For the WNBA Emily Walker of WAverly won the foul shooting and Waverly's Jordan Raupers and Jenna Bowman and Sidney's Kelsey Decker won the three-on-three.

Bowman and Walker won the three-point contest and Callie Patsellis of Tioga won hot shot, while Sabrina Bowman of Waverly was the one-on-one winner.

Roni Morrison of Wyalusing won the hustler award and McKehanna Mattison of Waverly was most improved, while Candor's Marissa Becken won the Mike Hughes Coaches' Award.

Decker, Sierra Szwec of Candor, Patsellis and Tioga's Hannah Manwaring and Waverly's Victoria Cron were the all-stars and Sabrina Bowman was the MVP.

The winning team was the Liberty team of Waverly's Reylyn Schwartzhoff, Raupers and Megan Wilbur, Wyalusing's Erin Canfield and Morrison, Tioga's Manwaring and Emily Schweiger and Candor's Szwec and Emily Potter.

There was a camp defensive team with players from each division. For Division III it was Tomasso and for Division II it was Svoboda. Reid made if for Division I and Tioga's Danielle Barto and Waverly's Katie McEvoy made it for the WNBA.